16.09.2024
E kl 20.00
Tasuta!
Kindlusta koht SIIN.
__________________________________
XIX Disainiöö avaetendus „TAKE RUUM, MAKE RUUM, BAKE RUUM: A Journey of Transformation"
Avasündmuse idee tõukub tühjast ajalooga ruumist, kus tehakse ruumi uuele. Puhastatakse ja tuulutatakse vanu mälestusi. Luuakse uusi. Selles ruumis hakkab fantaasia peagi lendama.
Mälestused ja ajalugu tuleb nii või naa läbi mäluda ja vastu võtta. Silmast silma kohtuda mahajäetuse, hüljatuse ning rõskusega. Siis saab ruumi üle võtta, puhastada kõik liigne ja istutada sellesse uus seeme. Panna ruum küpsema. Kuumutada kogu potentsiaal uueks kujutluse ja fantaasia abil. TAKE RUUM, MAKE RUUM, BAKE RUUM – niiöelda loogiline teekond muutuseni. Ja peaasi, et midagi toimub. Ruum tuleb rahvast uuesti täis. Elu hakkab podisema.
Avamise koreograafiline keel on sügavalt
põimitud hoone atmosfääriga ja tundega, et vanade kohtade elluäratamine on
justkui osa eluringist ja ise üks pidev veski. Elav ventilatsioon. Elu saab
ümber luua nii nagu meie unistame. Me loome ruumi siin, me teeme ruumi siin.
Tühjast loome täis. Ja meil on lootust, kui me uute ideede külviringi ei
katkesta. Elava ettekandega astuvad üles muusik EiK, kes on värsistanud paar
uut pala koos helilooja boipepperoniga ja tantsukunstnik Maria Solei
Järvet omapoolse poeetilise visiooniga koreograafias.
Etteaste, muusika ning sõnad: EiK
Etteaste ja tantsukunstnik: Maria Solei Järvet
Helilooja: boipepperoni
Lavastaja ja kontseptsioon: Andri Luup
Valguskujundaja: Helvin Kaljula
Produtsent: Indrek Leht
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
Selles konkreetses paigas kasvavad maismaataimed põimuvad looduslike kangastega, peegeldades kohalikku pärandit. Kogukonda kaasav meistriklass õpetab osalejatele, kuidas valmistada köisi kohalikest põlistaimedest, kasutades eraldatud taimekiudude põimimise tehnikat.
Need köied saavad
oskuslikult kootud dekoratiivseks vööks, mis on inspireeritud Eesti kirivöödest, sümboolselt ühendades
erinevad kultuurid ja looduse, mis selles paigas koos eksisteerivad. Selle
koostööprotsessi käigus on osalejatel võimalus mõtiskleda oma päritolu ja
kultuuripärandi üle, süvendades sidet oma keskkonnaga.
Juhendab Riina Õun!
riinao.com
#biomaterial #biodesign
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
17.09.2024
T kl 12.00-21.00
Hind: 0 €
__________________________________
Minu Hiiumaa sündis tänu Ave Alavainule umbes kümme aastat tagasi. Kuuldes tema postkaardinäitusest, teadsin kohe, kellele kaart saata. Kui ta sellele vastas ja külla kutsus, ei teadnud ma veel, et sellest sõidust saab midagi enamat.
Jäime Avega suhtlema, helistades ja kirjutades kaheksa pikka aastat. Naerdes enda ja naerdes elu üle. Ave armastas elu ja võttis sellest kõik. Seepärast kannab ka Disainiöö sutsakas hiiumaist nimetust keik ehk kõik. Lisaks algab septembris vananaistesuvi!
Tule 17. septembril Kärdlasse ja võta sellest päevast kõik, mis võtta annab!
Mina, Ewa-Kaisa, olen teejuht! Ahjaa, aga huuled olgu kindlasti värvitud!
plakkart.com
#avevita #plakk #vananaistesuvi #visithiiumaa
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
17.09.2024
T kl 18.00-21.00
Hind: 0 €
Eelregistreerimine ja lisainfo: info@koosgallery.com
__________________________________
Eestis on suuremõõtmeline väliskulptuur ning materjalikunst elanud ja arenenud paljuski tänu protsendikunstile ning tellimustöödele. KOOS galerii vastavatud väligalerii loob eeldused, et materjalikunst saab ennast vabalt väljendada ning vaatleja sundimatult suhestuda.
Väligalerii eesmärk on luua fundamentaalne platvorm skulptoritele suureformaadiliste teoste esitlemiseks ja tutvustamiseks ning tuua väliskulptuur fookusesse talle omases keskkonnas.
Aktsioonis osalevad: Oliver Soomets, Kalle Pruuden, Argo Männik ja Nils Hint.
koosgallery.com
#koosgallery #contemporaryart #sculpture
#outdoorsculpture
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii
17.09.–20.09.2024
T-R kl 12.00–17.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Ehtekunstnik Anneli Tammik kutsub Sind avastama unikaalset disainimaailma! Liitu meiega Disainiöö raames Standardi uues ja stiilses showruumis, kus Anneli esitleb oma värskeimat kollektsiooni „Net Flores”. See tähelepanuväärne kollektsioon, mis tegi oma debüüdi 2024. aasta septembris New York Fashion Week’il, ühendab elegantselt sisustuselemendid ja ehted, luues harmoonilise terviku.
„Net Flores” kollektsioon on inspireeritud sümmeetrilise mustrikorduse võlust. Iga teos tugineb ühe õiemotiivi maagiale, mille mõõtudega mängides on Anneli loonud mitmekesise ja ainulaadse toodete valiku. Tule ja koge ise, kuidas kunst ja disain kohtuvad!
standard.ee
#ruumijagaja #interiordesign #roomdivider
18.09.2024
K kl 17.00 uksed
K kl 18.00
algus
Hind 20–25 €
Piletid saadaval siin!
__________________________________
See pole
mitte ainult moeetendus, see on spektaakel!
DOMil presenteeritakse tänast rõivadisaini, mis on
lahendatud vastavalt ülesandele, mis kõnetab ka homme ja mis tegeleb ülehomsete
küsimustega. Kas disain võiks olla moes – aga kauem kui üks hooaeg? Disaini
puhul võib olla kindel, et selle väärikus ja väärtus püsib ka aastate pärast.
Rõivadisainile pühendatud etenduse DOM käigus astuvad publiku ette eriilmelised
ambitsioonikad disainerid Eestist. Brändide kontseptsioon avaneb läbi ühekordse
kohaspetsiifilise elamuse, inspireeriva sündmuse ning meelelahutusliku
vaatemängu.
Loovjuht: Piret Mägi
Kaaskorraldaja: Kristin Kivimäe
Tagala juht: Anne Rinne
Lavastaja: Anni Zupping
Valguskunstnik: Karolin Tamm
Helikunstnik: Rando Arand
Visuaalide kunstnik: Maria Elisaveta Roosalu
Videod: Getter Raiend
Assistant: Monica Mustjõgi
Soengud: KEVIN.MURPHY & RandRilu salong
Meik: Karaja
Tervitusjooke pakuvad HAAGE & Mionetto
Vilve Unt
ÄÄREMAA… MOODI MOOD…
moomoo
moomoo on juba
2013. aastal tunnustatud jalgratturi Allan Orase poolt rajatud
ratta- ja suusariiete bränd. moomoo missiooniks on võimaldada ratta- ja
suusaklubidele lähivaadet tootmise telgitagustesse, kaasates neid
disainiprotsessi ning pakkudes sooritust toetavaid parimaid rõivaid.
Brändi in-house disainile annab asendamatu
lisaväärtuse tootearendusse kaasatud profisportlaste panus. Kvaliteetsed
spordikangad, Eesti disain ja käsitööoskused saavad kokku tootes, mis kestab
kaua ja ühendab inimesi liikumises. Tänu usaldusväärsele kvaliteedile tuntakse
moomoo'd nii Eestis kui ka välismaal.
Matrix Protect
Anna Viik
#wearingannaviik
○○○○○○○○○○○○○
DOM Facebook
DOM Instagram
#DOM
#DOMdisainonmoes
#DOMdesignisinfashion
#TallinnDesignFestival
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
18.09.2024
K kl 15.00–15.45
Hind: 0 €
__________________________________
Andrea Mulloni on Itaalia mööblitootja Arperi jätkusuutlikkuse juht. Üle 20-aastase disainitööstuse kogemusega Andrea vastutada on Arperi lühi- ja pikaajaliste projektide strateegiline planeerimine ja elluviimine, mis on seotud ettevõtte vastutusega keskkonna ja inimeste ees.
Enne jätkusuutlikkuse eestkõnelejaks saamist töötas Andrea Arperi müügiosakonnas, juhtides Euroopa turgude eest vastutavat meeskonda. Arper on täna üks Itaalia juhtivaid mööblitootjaid, mis on keskendunud kodudesse, kontoritesse ja ühiskondlikesse ruumidesse mõeldud sisustuslahenduste loomisele.
Oma loengus arutab Andrea jätkusuutliku disaini, ökodisaini ja ringmajanduse disaini üle ning leiab seoseid, kuidas need mõjutavad tootedisaini ja tootmist täna ning tulevikus.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
18.09.2024
K kl 16.30-18.30
Hind: 0 €
__________________________________
ELKE Mööbel ja Itaalia disainmööblitootja Arper kutsuvad disainihuvilisi kolmapäeval, 18. septembril kell 16.30 ELKE Mööbli sisustussalongi kuulama Arperi jätkusuutlikkuse juhti Andrea Mullonit, kes tutvustab ettevõtte ambitsiooni saada kõige vastutustundlikumaks mööblitootjaks.
Paberist
valmistatud uudsest PaperShell
materjalist istmega Catifa Carta
tool, mida esitlusel näha saab, on sellel teekonnal võtmetähtsusega.
elkemoobel.ee
#elkemoobel #elkemööbel #arper
Galerii avatud
17.09.–21.09.2024
T-L kl 12.00–18.00
Vestlusõhtu K kl 18.00–19.30
Hind 0€
__________________________________
Artrovert galerii galeristi Siim Raie magistritöö uuringu kohaselt ostab 92% inimesi kunsti kodu kaunistamise eesmärgil ning lausa 100% teeb seda emotsionaalse naudingu eesmärgil. Kunsti abil elatakse mõtestatumaid ning tähenduslikumaid elusid. Samuti aitab kunst tunda ennast ajas kestvana – olla eile, täna, homme sama inimene. Ka aitab kunst tunda end positiivsena.
Kuidas maksimeerida kunsti mõju nii koduses kui töökeskkonnas ongi vestlusõhtu teema. Kuidas valida teoseid, sobivus interjööri, hinnastamine, autorite tausta uurimine ning kunsti säilitamine tulevad jutuks.
artrovert.ee
#artrovertgalerii #kunstkodudesse
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
18.09.2024
K kl 09.00-16.00
Hind: 60 €; soodushind -20%
__________________________________
Eesti Disainikeskus ja rahvusvaheline ettevõtte Park Consulting viivad koostöös läbi töötoa „Disaini väärtus”, mida juhendab rahvusvaheliselt tunnustatud koolitaja Frans Joziasse.
Viimastel aastatel on
paljud organisatsioonid ja tööstusharud investeerinud disaini, et luua väärtust
oma äri, inimeste ja planeedi jaoks. Samas oodatakse disainilt, et see tagaks
investeeringute tasuvuse ja tõestaks disaini väärtust. Töötuba pakub raamistiku,
mille abil saab struktureerida väärtuse loomise aspekte ja kaardistada
tegureid, mis on vajalikud soovitud mõju saavutamiseks.
Töötuba toimub inglise keeles. Töötuppa mahub kuni 25 inimest, seega võimalikult varane registreerimine tagab kindla koha.
18.09.2024
K kl 17.00-18.00
Hind: 5 / 8 €
__________________________________
Disainiöö erituur muuseumi püsinäitusel võtab fookusesse Adamson-Ericu disaini- ja tarbekunstiloomingu.
Adamson-Ericut (1902–1968) tuntakse Eesti kultuuriloos suurepärase maalikunstnikuna, kuid ta oli ka oluline tarbekunsti- ja disainiuuendaja, kes tõi siinsesse vormikultuuri värskeid ja moodsaid tuuli. Adamson-Ericu loomingus segunesid disain ja tarbekunst visuaalkunstidega. Õlimaalile lisaks tegeles ta praktilise nahadisaini, mängulise portselanimaali ja glamuursete ehetega ning kujundas nii mööblit kui ka tekstiile.
Ta arendas välja ainuomase mustrimaailma, uuendades seniseid konventsionaalseid loodus- ja rahvakultuurist pärit motiive moodsate trendisuundadega nagu art déco, sürrealism ja abstraktsionism. Adamson-Ericu tarbekunsti- ja disainilooming on jätnud särava jälje Eesti disainilukku.
Ringkäiku juhib kunstiteadlane Karin Vicente.
Natural Floor avatud
16.09.–22.09.2024
E-P kl 10.00–18.00
Esitlus K kl 14.00–18.00
Hind 0€
Eelregistreerimine: roman@timeline.ee
__________________________________
Natural Floor OÜ tutvustab Austria parketitootja mafi toodangut oma esindussalongis. mafi toodab 100% looduslikke puitpõrandaid Austrias juba rohkem kui 102 aastat. Viimased 40 on arendatud ökoloogilisi puitpõrandaid.
Ökoloogiline jalajälg on mafi tootmises ja toodetel negatiivne, sellise tulemuseni pole küündinud mitte ükski teine parketitootja maailmas. Iga põrand on täiesti orgaaniline ja iga kliendi jaoks individuaalselt valmistatud, toodetud rohkem käsitööna, kui masinatega. Koos masinate täpse kasutamise ja hoolikalt valitud puiduga toodetakse maailmas väga ainulaadseid põrandaid.
naturalfloor.ee
#naturalfloor.baltic
#mafi.walkonart #oscarono
18.09 & 19.09.2024
K kl 18.00-19.30 eesti keeles
N kl 18.00–19.30 inglise keeles
Hind: 0 €
Registreerimine events@pohjalatehas.ee
__________________________________
Taaskord on võimalus Disainiöö festivali raames tutvuda Põhjala tehase disaineritega. Tuurid toimuvad kahel päeval, 18. septembril eesti keeles ja 19. septembril inglise keeles, toredate väliskülaliste osalusel. Kogunemine Stuudiomaja ees aadressil Marati 5a! Tuur kestab orienteeruvalt 1.5 h.
Eestvedajaga ringkäik viib külla Põhjala tehase arvukatesse inspireerivatesse tööruumidesse. Ajame disaineritega juttu, uudistame tooteid ja tegemisi.
pohjalatehas.ee
#pohjalatehas
16.09.–20.09.2024
E-R kl 12.00–16.00
Töötuba K kl 17.30-19.00 - õpi kaunistama T-särki või mistahes kangaid indiaani Mola Kuna töövõtetega.
Töötuba N kl 17.30-19-00 - Wayuu crochet tehnika alused ja põlismustrite tähendus. Kotikesed, kõrvarõngad jm.
Hind 0€
Registreerimine siin.
Lisainfo: info@ivana.ee, 56334012
__________________________________
Ivana on Colombia päritolu afro indiaani juurtega kunstnik, kes elab Võrumaal. Tema inspiratsiooniallikaks on looduse keerukad mustrid - fraktalid (lad keelsest fractus - katki). Põlisrahvaste kunstis tähendab „katkine” geomeetriline muster või veidi ebakorrapärane kuju avanemist - ust maagilisse maailma.
Kutsume sind sellesse maailma vaatama, kuidas lõimuvad kirivöö ning Kanasu mustrid ja milliseid kujundeid moodustavad looduskiud ning nendest valmistatud ehted ja kotid.
Osale ka töötubades, kus Ivana õpetab wayuu heegeldamise ja guna mola töövõtteid ning mustrite loomise ja tähenduse põhimõtteid. (Kolmapäevasesse töötuppa kaasa võta väikesed ja teravad käärid!)
#AfroIndiaaniKultuur #ColombianCrafts
#IndigenousDesign
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii
17.09.–20.09.2024
T-R kl 12.00–17.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Ehtekunstnik Anneli Tammik kutsub Sind avastama unikaalset disainimaailma! Liitu meiega Disainiöö raames Standardi uues ja stiilses showruumis, kus Anneli esitleb oma värskeimat kollektsiooni „Net Flores”. See tähelepanuväärne kollektsioon, mis tegi oma debüüdi 2024. aasta septembris New York Fashion Week’il, ühendab elegantselt sisustuselemendid ja ehted, luues harmoonilise terviku.
„Net Flores” kollektsioon on inspireeritud sümmeetrilise mustrikorduse võlust. Iga teos tugineb ühe õiemotiivi maagiale, mille mõõtudega mängides on Anneli loonud mitmekesise ja ainulaadse toodete valiku. Tule ja koge ise, kuidas kunst ja disain kohtuvad!
standard.ee
#ruumijagaja #interiordesign #roomdivider
19.09.2024
N
kl 10.00–16.00
Hind 30–75 €
Piletid saadaval siin!
__________________________________
Disainifoorumi ajakava
09.30 / Kogunemine ja kohv
I OSA
10.00 / Sissejuhatus
Ilona Gurjanova (EST)
Founder and Main Organiser of the Tallinn Design Festival / President of Estonian Association of Designers / Designer / Curator
10.15 / Disain(i) eluks
Adjunct Professor at the University of Buffalo / Social innovation at Airbnb / Recipient of the TED Prize & the National Design Award
10.50 / Disain inimkonna jaoks - Disaineri manifest
Managing Director at PARK / Executive Board Member at Industrial Designers Society of America (IDSA) / Design Leadership Academy
11.20 / Metsik Disain
Research & Admissions Tutor in the Royal College of Art Design Products MA / Executive Director of the European Academy of Design
11.40 / Pollino: Distsipliinide ühendamine inimüleses kohaloomes
Research Assistant at the Innovation Center of Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) in Budapest
II OSA
13.00 / Loov Euroopa projekti "SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades" sissejuhatus
Annalinda De Rosa
(Politecnico di Milano, SMOTIES koordinaator)
13.20 / Väljaande 'Remote Places, Public Spaces' raamatuesitlus
Autori Michael Dumiak poolt (Lobstermedia)
13.40 / Austria, Oberzeiring
Anke Strittmatter (FH JOANNEUM)
13.50 / Suurbritannia, Penmachno
Josie King (Clear Village)
14.00 / Prantsusmaa, La Vallée du Dorlay & Sainte-Croix-en-Jarez
Costanza Matteucci & Monika Olszak
(Cité du Design)
14.10 / Sloveenia, Polhograjski Dolomiti Landscape Park
Matej Nikšič
(Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia)
14.20 / Island, Borgarnes
Astrid Lelarge
(Alternance slf)
14.30 / Itaalia, Albugnano
Paola Russo (Politecnico di Milano)
14.40 / Portugal, Estreito da Calheta
Susana Gonzaga (Universidade da Madeira)
14.50 / Kreeka, Apano Meria
Kiproula Bartzoka
(University of the Aegean)
15.00 / Poola, Bobrek
Magdalena Chorąży-Suchy
(Zamek Cieszyn)
15.10 / Eesti, Joaveski
Kevin Loigu
(Eesti Disainerite Liit)
III OSA
15.20 / Paneel
juhib Frank van Hasselt, paneeliga liitub ka Indrek Hääl, Krulli kvartali tegevujuht
16.00 / Konverentsi lõpp
16.05 / Disainifoorumi järelmikser- muljetamine ja suhtlus Extery Linnamööbli välialal väikese mulli seltsis
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
19.09.2024
N kl 18.00–22.00
Hind: 0 €
__________________________________
Disainiöö raames toimub ARENS WOHO salongis eksklusiivne õhtu, kus esmaesitlusele tuleb Arensi kõige uuem tootegrupp - ARENS Outdoor väliköögid.
www.arens.ee
#arens_estonia #arensköögid #arenskitchen
19.09.2024
N kl 13.00-18.00
Hind: 0 €
Registreerimine info@seoslight.com
__________________________________
Eesti valgustidisainiettevõte SEOS avab Disainiöö raames oma stuudio, et pakkuda eksklusiivset pilguheitu tootearenduse ja tootmise telgitagustesse! Tule ja saa osa uuematest trendidest valgusmaailmas ning sellest, kuidas siduda neid ajatute klassikutega.
Kell 15.00 toimub SEOS’e peadisaineri Tõnis Vellama esitluses modernse lühtri Regal tutvustus. See on ainulaadne teos, milles põimuvad Tõnise kollektsioonide parimad omadused läbi aastate.SEOS Valgustus on üle 26 aasta toonud valguse nii ajaloolistesse kui kaasaegsetesse interjööridesse. Näiteid valgustitest võib leida nii Eesti kodudes kui ka saatkondades ja hotellides üle maailma!
Kõik valgusarmastajad on oodatud!
Kohtume Disainiööl, SEOS stuudios!
Tool & Tool avatud
16.09.–21.09.2024
E-R kl 11.00–19.00
L kl 11.00–16.00
Sündmus N kl 16.30
Hind 0€
Eelregistreerimine ja info: tool@tool.ee
__________________________________
Tule vaata ja kuula, kuidas muuta oma keskkonda säästvate toodetega veelgi produktiivsemaks! Flokk on kõrgekvaliteediliste istumislahenduste pakkuja ja selles osas Euroopa turuliider. Keskkonnateadliku ettevõttena pakub Flokk kõrgekvaliteedilist mööblit ning hulgaliselt põnevaid lahendusi nii kodudesse, kontoritesse kui ka avalikesse ruumidesse.
Ühtlasi tähistab Flokk'i HÅG ikooniline töötool Capisco 40. aasta juubelit. Sel puhul räägime antud mudelist lähemalt. On haruldane, et ühe kindla toote nõudlus on kõrge nii kaua. Uurime kohapeal, mis on Capisco fenomen ja kuidas on mudeli tootmist ajas aina enam keskkonnasäästlikumaks muudetud.
tool.ee
#tooltool_furniture #flokk_design #Capisco
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
16.09—21.09.2024
E-L 10.00—18.00
Näituse avamine
N 19.09 kl 18.00
Hind: 0 €
__________________________________
Tallinn
Design House avab
Disainiöö 2024 raames 19. septembril kell 18.00 fotonäituse „ARTIST SERIES“.
„ARTIST SERIES“ on vaade Eesti disaineritele läbi nende töökeskkonna. Fotod
avavad ukse salajasse maailma, kus sünnib looming. Näituse avamisel jagab
kodumaise rõivabrändi ELLEN RICHARD asutaja ja disainer Kristi
Pärn enda brändi lugu.
ELLEN RICHARD’i eesmärk on suunata inimesi teadlikumalt ja vähem tarbima, luues
unikaalseid esemeid, mis püsivad garderoobis aastaid. Tooted on naturaalsetest
kangastest ja brändile omaselt mitmeti kantavad. Kollektsioonid on lihtsasti
kombineeritavad, tegumoelt minimalistlikud ja praktilised ning valmivad
käsitööna Eestis.
https://tallinndesignhouse.com/
Facebook
Instagram
#tallinndesignhouse #bytdh
18.09 & 19.09.2024
K kl 18.00-19.30 eesti keeles
N kl 18.00–19.30 inglise keeles
Hind: 0 €
Registreerimine events@pohjalatehas.ee
__________________________________
Taaskord on võimalus Disainiöö festivali raames tutvuda Põhjala tehase disaineritega. Tuurid toimuvad kahel päeval, 18. septembril eesti keeles ja 19. septembril inglise keeles, toredate väliskülaliste osalusel. Kogunemine Stuudiomaja ees aadressil Marati 5a! Tuur kestab orienteeruvalt 1.5 h.
Eestvedajaga ringkäik viib külla Põhjala tehase arvukatesse inspireerivatesse tööruumidesse. Ajame disaineritega juttu, uudistame tooteid ja tegemisi.
pohjalatehas.ee
#pohjalatehas
Loengusarja „Millal on disain?“ kolmanda hooaja esimese loengu peab kunstnik ja disainer Jüri Kass.
Avatud publikuprogrammis „Millal on disain?“ tutvustavad oma tööd tegevdisainerid ning ajaloost räägivad valdkonnas pikemalt tegutsenud professionaalid. Sari lähtub disaini mõiste pidevast laienemise, piiritlemise, hägustumise ja sõnastamise vastandlikest protsessidest.
Disaini mitmetahulisus ja muutumine ajas on paratamatu ning põnev. Et mõista, mis ja millal on disain, soovime avada selle tähenduse kihistusi laiemale huviliste ringile. Loengud on avatud kõigile huvilistele ning salvestusi on võimalik järele vaadata muuseumi YouTube'i kanalil.
Loeng on eesti keeles!
etdm.ee
#etdm #disainimuuseum #millalondisain
16.09.–20.09.2024
E-R kl 12.00–16.00
Töötuba K kl 17.30-19.00 - õpi kaunistama T-särki või mistahes kangaid indiaani Mola Kuna töövõtetega.
Töötuba N kl 17.30-19-00 - Wayuu crochet tehnika alused ja põlismustrite tähendus. Kotikesed, kõrvarõngad jm.
Hind 0€
Registreerimine siin.
Lisainfo: info@ivana.ee, 56334012
__________________________________
Ivana on Colombia päritolu afro indiaani juurtega kunstnik, kes elab Võrumaal. Tema inspiratsiooniallikaks on looduse keerukad mustrid - fraktalid (lad keelsest fractus - katki). Põlisrahvaste kunstis tähendab „katkine” geomeetriline muster või veidi ebakorrapärane kuju avanemist - ust maagilisse maailma.
Kutsume sind sellesse maailma vaatama, kuidas lõimuvad kirivöö ning Kanasu mustrid ja milliseid kujundeid moodustavad looduskiud ning nendest valmistatud ehted ja kotid.
Osale ka töötubades, kus Ivana õpetab wayuu heegeldamise ja guna mola töövõtteid ning mustrite loomise ja tähenduse põhimõtteid. (Kolmapäevasesse töötuppa kaasa võta väikesed ja teravad käärid!)
#AfroIndiaaniKultuur #ColombianCrafts
#IndigenousDesign
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii
17.09.–20.09.2024
T-R kl 12.00–17.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Ehtekunstnik Anneli Tammik kutsub Sind avastama unikaalset disainimaailma! Liitu meiega Disainiöö raames Standardi uues ja stiilses showruumis, kus Anneli esitleb oma värskeimat kollektsiooni „Net Flores”. See tähelepanuväärne kollektsioon, mis tegi oma debüüdi 2024. aasta septembris New York Fashion Week’il, ühendab elegantselt sisustuselemendid ja ehted, luues harmoonilise terviku.
„Net Flores” kollektsioon on inspireeritud sümmeetrilise mustrikorduse võlust. Iga teos tugineb ühe õiemotiivi maagiale, mille mõõtudega mängides on Anneli loonud mitmekesise ja ainulaadse toodete valiku. Tule ja koge ise, kuidas kunst ja disain kohtuvad!
standard.ee
#ruumijagaja #interiordesign #roomdivider
Tähelepanu... valmis olla.... start!
Välkloenguformaat PechaKucha on Disainiöö programmis taas koha hõivanud põhjusega. PechaKucha (jaapani keeles “lobisema”) kompaktne formaat – 20 slaidi x 20 sekundit oma idee esitamiseks – sunnib laval olijat tavaesitluse raamidest välja mõtlema, mis tagab ettekannete värskuse.
PechaKucha on 2003. aastal Tokios paikneva arhitektuuribüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada. PechaKucha on globaalne nähtus ning seda platvormi on tänaseks kasutanud juba üle 4 miljoni inimese.
Teie ette tulevad
▶︎ Cameron Sinclair
▶︎ Devin Gilmartin ja Jason Peter Minyo
▶︎ Sergio Davila
▶︎ Jimena Alarcón Castro
▶︎ Riina Õun
▶︎ Tijn Nelemans
▶︎ Sidney Avila Angeles
▶︎ Gerardo Samuel Yañez Nuñez
▶︎ Ninive Pérez
▶︎ Mauricio Uriel Montero Calderon
▶︎ Hani Modiri
PechaKucha Night Tallinn kontakt on Sandra Luks.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
20.09.2024
R kl 18.30 uksed
R kl 19.00 algus
R kl ~22.00 järelpidu
Pilet 26—41 €
Piletid saadaval siin!
Eesti Disainiauhinnad 2024 jõuavad sinu ette taas koos tootedisaini auhindade BRUNOde jagamisega. Gala toimub sel aastal Fotografiskas, kus 20. septembril tunnustatakse disainimaastiku parimaid.
Õhtu algab tervitusjoogiga ning jätkub auhindade jagamise ja meelelahutuslike vahepaladega. Lavale astuvad Eesti disaini tipud ja kultuuriminister Heidy Purga. Martin Veisman juhib programmi ja hoolitseb, et konkursi kõik kategooriad saavad endale uued väärikad võitjad.
Muusikalised etteasted tulevad Haldilt ja Ardo Kivilt. Järelpeol pakub omanäolist muusikalist meelelahutust bänd Ants1. Gala ja järelpeo vahelisel pausil saab külastada Fotografiskas olevat näitust, mis on hinna sees.
Iga teine aasta jagatakse Eesti Disainiauhindu tootedisaini, graafilise disaini, veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri kategooriates. Sedasi väärtustatakse, tunnustatakse ja propageeritakse head disaini, mis ei paku vaid esteetilist naudingut, vaid lahendab probleeme ja muudab meid ümbritseva keskkonna paremaks ja inimlikumaks ning seda loodustsäästvalt ja jätkusuutlikult.Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti
Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti
Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja
2012. aastal.
eestidisainiauhinnad.ee
Facebook
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
Hektor Light avatud
16.09.–20.09.2024
E-R kl 09.00–18.00
Esitlus R kl 14.00 @ Hektor Light; A.H Tammsaare tee 56
Esitlus R kl 17.30 @ SISUSTUS+ alal; Krulli kvartal; Volta 1c
Hind 0€
Eelregistreerimine: sirli@hektor.ee
__________________________________
Tugeva ja erilise identiteediga Itaalia bränd Karman eristub teistest tootjatest tavatu ja ainulaadse disaini poolest. Iga valgusti on eriline ja hämmastav, vahel ka provokatiivne.
Hektor Light toob maale maailmas tuntuid brändide valgusteid nagu Flos,Tom Dixon, Foscarini, Marset, Masiero, Studio Italia Design ja paljud teised. Uuemates kaubamärkidest võib nimetada Karman, Otylight, Tooy jne. Suurepärane tehniliste valgustite valik on Ledsc4, SLV, MoltoLuce, Linealight, Intra jm.
hektor.ee
#hektorlight
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii
17.09.–20.09.2024
T-R kl 12.00–17.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Ehtekunstnik Anneli Tammik kutsub Sind avastama unikaalset disainimaailma! Liitu meiega Disainiöö raames Standardi uues ja stiilses showruumis, kus Anneli esitleb oma värskeimat kollektsiooni „Net Flores”. See tähelepanuväärne kollektsioon, mis tegi oma debüüdi 2024. aasta septembris New York Fashion Week’il, ühendab elegantselt sisustuselemendid ja ehted, luues harmoonilise terviku.
„Net Flores” kollektsioon on inspireeritud sümmeetrilise mustrikorduse võlust. Iga teos tugineb ühe õiemotiivi maagiale, mille mõõtudega mängides on Anneli loonud mitmekesise ja ainulaadse toodete valiku. Tule ja koge ise, kuidas kunst ja disain kohtuvad!
standard.ee
#ruumijagaja #interiordesign #roomdivider
Prõnn-prõnn! Kui Tartul on Autovabaduse puiestee, siis Tallinnal on Disainitänav, mis sel sügisel taas festivalinädalavahetusel avatakse.
Disainitänav liiklemiseks juhiluba ei küsi ning jalakäijaruumi jagub
kõigile. Siin saad rahulikult keset head disaini kulgeda, sest oma aadress on
nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.
Lisaks on Disainitänava „kõrvalalleel” juba festivali esimesest päevast alates võimalik tutvuda kohalike sisustus- ja tööstustoodetega, sest teist aastat järjest naaseb minimess SISUSTUS+.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
21.09.2024
L kl 16.00-21.00
Bussikohad on täitunud! Pilet 12 € kui tuled oma autoga!
__________________________________
Kutsume sind paaritunnisele rännakule Lahemaa rahvuspargi südamesse, Joaveski tööstuskülla, kus viimastel aastatel on toimetanud disainerid ja loomeinimesed, luues kohalike elanikega kontakti, töötades EU projekti SMOTIES raames välja disainialase tööriistakasti ning toimetades vana Joaveski puupapivabriku ruumides.
Ekskursioon keskendub Joaveski ajaloole, kaunile geograafilisele asupaigale, külalegendidele ning lõppeb kunstinäituse külastusega Joaveski vabriku aladel. Põhiliselt valguskunstile pühendatud näitusel on väljas kunstnikud Raoul Kurvitz, Leonardo Meigas, Anne Türn, Kalle Pruuden, Rikkert Paauw (NED) jt. Peamiselt minevikuga tegeleva rännaku lõpus vaatame aga korra tulevikku, sest kerge(l)t futuristlikku kehakinnitust pakub Tulevikutoit.
Teie teejuht sel õhtupoolikul on produtsent ja Stalker Themepark projekti eestvedaja Indrek Leht.
Buss väljub Tallinnast kl 16.00, tuur algab kl 17.00 ja buss sõidab Joaveski rahvamaja juurest tagasi pealinna kl 20.00.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
21.09.2024
L kl 13.00-14.00
Hind: 4 / 8 €
Vaata ka Facebooki üritust!
__________________________________
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii
Prõnn-prõnn! Kui Tartul on Autovabaduse puiestee, siis Tallinnal on Disainitänav, mis sel sügisel taas festivalinädalavahetusel avatakse.
Disainitänav liiklemiseks juhiluba ei küsi ning jalakäijaruumi jagub
kõigile. Siin saad rahulikult keset head disaini kulgeda, sest oma aadress on
nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.
Lisaks on Disainitänava „kõrvalalleel” juba festivali esimesest päevast alates võimalik tutvuda kohalike sisustus- ja tööstustoodetega, sest teist aastat järjest naaseb minimess SISUSTUS+.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Tänavugi leiad programmist B2C minimessi SISUSTUS+, mille eesmärk on laialdasemalt tutvustada sisustus- ja tööstustooteid ning demonstreerida uuemaid suundumisi mööblivaldkonnas.
Eesti ja välismaa tootjatele pakutakse võimalust esitleda oma tooteid messidest pisut erinevas loomingulises keskkonnas – näitusmüügi vormis Krulli kvartali inspireerival tööstusmaastikul.
Osalejad
Pesuliisu / pesuliisu.ee
Pehmö / pehmoshop.com
uBent / ubent.ee
Baubauwall / baubauwall.com
Triibuvineer / triibuvineer.ee
ARENS / arens.ee
DesignScolio / behance.net/DesignScolio
WindlaStudio / windlastudio.ee
design & work of art by Luisk / dak.ee
KARLUPS / Kaarel Eelma ja Andri Luup
Andres Glass Solutions / andres.ee
Tõnis Vellama / seoslight.com
Hektor Light / hektor.ee
LEANdesign / leandesign.ee
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.00
Tasuta!
__________________________________
Kallis Pinocchio – Itaalia disainerid ja graafilised disainerid kujundavad maailma kuulsaima nuku ümber
Carlo Collodi „Pinocchio seiklused” on üks armastatumaid itaalia raamatuid maailmas ja enam kui 140 aastat pärast esmakordset avaldamist on see endiselt ülemaailmne menuk.
ADI Disainimuuseumi ja Giulio lacchetti kureeritud näituse „Kallis Pinocchio“ eesmärk on tugevdada disaini multidistsiplinaarset olemust. Teatud mõttes oli Pinocchio looja Geppetto esimene tõeline itaalia disainer, kuna ta mõistis teiste jaoks tühise puutüki väärtust.
Näitusel on väljas sellised esemed nagu Pinocchio maskid, pudeliavajad, lõikelauad ja vaasid.
Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.15
Žürii tuur R kl 15.00
Tasuta!
__________________________________
Eesti tootedisaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant väljapaistva toote või tooteseeria eest, mis on valminud kas disaineri enda initsiatiivil, tiimitööna või tootja/tellija tellimustöö tulemusena. Hindamisele kvalifitseerub viimase kahe aasta jooksul loodud tootmisvalmis prototüüp või tootmises olev tööstustoode või tiražeeritav tooteseeria.
Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Anke Strittmatter (Austria), Susana Gonzaga (Portugal), Stephan J. Clambaneva (USA), Arvo Pärenson (Eesti) ja Darren Yeo (Singapur)) on piisavalt kõrgelt hinnanud.
Väljapanekus on kolmes kategoorias esitatud tööd: elustiil, elukeskkondlik disain ning insenertehniline disain. Tänavu kandideeris BRUNOle 99 tööd!
Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.
Alates 2012. aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.
Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.
#BRUNO
#EestiDisainiauhinnad
#EestiDisainikeskus
#EestiDisaineriteLiit
#BrunoTomberg
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E kl 18.25
Tasuta!
__________________________________
Viimased neli aastat on Eesti Disainerite Liit olnud partneriks rahvusvahelisele Loov Euroopa projektile „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades”, milles kümne riigi ülikoolid, keskused, agentuurid ja loomeliidud on tegelenud ruumilahendustega ääremaadel, kavandades rida loomingulisi uuendusi. Kuidas kasutada disaini kui loomingulist tööriista, mugandada seda kontekstile vastavaks ning seejärel – kaasates ka kohalikke – tuua avalikku ruumi uuendusi?
Näitusel just taoliste huvitavate näidetega viimase paari aasta tööst tutvuda saabki. Rulluvad lahti lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla, mida muide on kõigil huvilistel võimalik laupäeval, 21. septembril ka külastada!
Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.
Näitus käib käsikäes tänavuse disainifoorumiga, kus projekti partnerid tutvustavad enda eraldatud paiku ning seal elluviidud muudatusi lähemalt.
humancities.eu/smoties
#humancitieseu #smoties #smallandremoteplaces
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Avamine E 16.09 kl 18.45
Tasuta!
__________________________________
Möödunud, 2023. aastal neljandat korda toimunud rahvusvahelisele disainikoolide lõpetajate konkursile Arts Thread Global Graduate Show esitasid oma töö enam kui 5000 tudengit üle maailma ning 175 rahvusvahelisest eksperdist koosnev žürii valis neist erinevates kategooriates välja parimad.
Disainiöö raames toimuval näitusel on eksponeeritud ligi 40 žürii ja rahva poolt äramärkimise leidnud noorte talentide tööd, mis annavad hea pilguheite globaalse disaini tulevikku, tähistades värskeid perspektiive ja nihutades loovuse ja käsitöö piire.
artsthread.com
#artsthread #globaldesigngraduateshow
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Täpsem avamisinfot allpool!
Tasuta!
__________________________________
Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.
Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia (moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain; disain ja innovatsioon õppekavad), Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž (käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala) ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (pärandtehnoloogia erialad).
__________________________________Näituse fookuses on tudengite loominguline ja analüütiline lähenemine Kalamaja avaliku väliruumi arendamisele. Tudengid uurisid süvitsi, kuidas arhitektuursed vormid ja väliruumi lahendused suhestuvad olemasoleva linnaruumi ja maastikuga, luues kontekstipõhiseid ja funktsionaalseid terviklahendusi.
Disain ja innovatsiooni õppekava eesmärk on ette valmistada tipptasemel tegijaid, kes on võimelised vastama dünaamilise tööturu väljakutsetele, muutusi algatama ja innovatsiooni eest vedama. Õppetöö keskmes on disaini kasutamine edukateks uuendusteks kõigis ühiskondlikes sfäärides. Disain ja innovatsioon lõpetajat iseloomustab võimekus digi- ja rohepöörde vajadustest ning disaineri mõttelaadist tõukuva mitmekülgse praktika siirdamine päris ellu läbi tugevate erialaste oskuste.
Kuraator: Maali Roomet-Allese
artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar
#kardinaalne #curtaincreatures
„Kardinaalne” on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalvormide näitus, mille missiooniks on materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv taaskasutamine. Aina teravamalt püstituva probleemi tuules tuli sel korral autoritel dekonstrueerida enda jaoks kardinad ja luua neile uus identiteet.
Antud ekspositsioon annab külastajale võimaluse aktiivselt kaasa mõelda tarbimisühiskonna kriitilistele aspektidele, viies vaataja omamoodi võimaluste inspiratsioonirännakule. Eksperimentaalsete vormide ja ruumilahenduse sündi panustasid kokku ligi 40 loojat.
Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu
Produktsioon: Piret Puppart
Fotograaf: Riina Varol
__________________________________artun.ee/et/erialad/aksessuaar
#contemporarycraft #heritage #clogs
#speculativedesign #ekadisain
2024. a augustis toimunud nädalase rahvusvahelise intensiivkursuse eesmärgiks oli disainida ja valmistada puidust taldadega jalatsid inspireerituna Peipsi-äärsest kultuuripärandist. Siin nad nüüd siis on!
Korraldaja: Aksessuaaridisain, Eesti Kunstiakadeemia
Juhendajad: Simone Springer (Rosa Mosa, AT), Kristiina Nurk (EKA), Meelis Kihulane (Edev Eremiit)
__________________________________Kõik kakavad! Väljaheited – kaka – on ainevahetuse jäätmeteke, mis tuleneb meie poolt tarbitud toidu lagundamisel jämesooles elavate bakterite poolt. „Asjal käimine” on organismi loomulik funktsioon. See stigmatiseeritud kehaline tegevus võib olla eriti keeruline glükosüülimise defektidega (CGD) inimestele, kelle jaoks võib tungiv vajadus väljaheitmise järele või muutused sooleharjumustes põhjustada silmatorkavaid raskusi.
Näituse „Jäätmest imeks” eesmärk on murda kaka häbimärgistamine, ühendades see uuesti loodusega ja uurides multisensoorse suhtlemise kaudu inimüleseid seoseid biomaterjalidega.
Arife Dila Demir on EKA sensoorse disaini uurimisrühma teadur, näitus on loodud EKA uurimistoetuse projekti „Multi-Sensory Design for Somatic Care“ raames.
__________________________________pallasart.ee
#pallas #pallasdisain #pallasdesign
#multifacetedspace
Füüsiline ja füüsikaline, mõtteline ja mõõtmeline, looduslik ja loodud, inspireeriv ja imponeeriv – kõik see kirjeldab meid ümbritsevat ruumi. Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek „Mitmetahuline ruum“ avab ruumi olemust, mida võib mõista nii otseses tähenduses (eluruum, näituseruum jne) kui ka mittefüüsilises (küberruum, arenguruum, mänguruum jne).
Väljapanekut on inspireerinud mõte ruumi piiramatusest – on lõpmatult palju viise, kuidas disainerid mõtestavad ja tõlgendavad ruumi, et luua erinevates disainivaldkondades jätkusuutlikke, esteetilisi ja keskkonda arvestavaid lahendusi.
__________________________________tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel ja säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendus. Läbi teooria ja praktika omandatakse oskused erinevate materjalide käsitlemiseks nagu puit, metall, klaas ja plastid-vaigud ning õpitakse tundma kaasaegseid tehnoloogiaid. Samuti otsitakse lahendusi, kuidas anda materjalile uus elu.
Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt ringmajandust arvestavaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel.
__________________________________viljandi.ut.ee/et
#tyvka #tüvka #pärandtehnoloogia
Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.
Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
Rahvusvahelise RUA tänavakunstifestivali missioon on tuua püsivat visuaalkunsti Eesti väikepaikade avalikku ruumi. Festivali nimi Rural Urban Art ehk RUA väljendab suurlinnale tüüpilise kunstivormi võimalikkust äärealadel. RUA on rändav festival, mis tähendab seda, et festivali toimumispaik on igal aastal erinev.
Seitsme toimumisaasta jooksul on festival alates 2018. aastast jõudnud kuude Eesti maakonda. Kokku on kohalikud ja rahvusvahelised kunstnikud loonud üle 70 seinamaali enam kui 30 Eesti külas ja alevikus.
Näitusel on esindatud väike valik töid igast aastast.
ruafestival.ee
#ruafestival
16.09—22.09.2024
E kl 17—21
T-P kl 12—20
Tasuta!
__________________________________
16.09—22.09.2024
E-P kl 08—23
Tanel Veenre
näituse avamine
E 16.09.2024 kl 16.09
Tasuta!
__________________________________
Asju on ikka vaja. Kasvõi pakki piima. Lillepunti. Midagi ilusat. Prille. Mõnikord uusi kingi. Teinekord kingaparandust. Poode mahub Solarisse päris palju. Ekstra palju on head disainikraami. Eestimaist ja mujalt ka. Raamatuid ja ravimeid, pesu ja prille, saapaid ja sokke. Puudu ei jää midagi. Süüa ja kino saab ka!
Disainiöö toob Solarisse ägedat disainikraami ainult lisaks. Disainitänaval kummituslike olendite marsil trehvavad õudus ja õied, maskid ja siid.
16. septembril kell 16.09 avame Tanel Veenre näituse “Kurja õied”. Aatriumis saad uudistada ERKI moešõu selleaastaseid finaalkollektsioone. Välja on pandud metsikuimad kostüümid ja silmapaistvaimad disainid. Nii lähedalt on sul võimalik neid ainult Solarises näha!
16.09.–22.09.2024
E-P 10.00–20.00
Giidiga tuurid
T; K & R kl 18.00
Asutajatuur Linnar Viigiga
N & R kl 18.00
Hind 6–25 €
Soeta piletid siit!
__________________________________
PoCo on maailma popkunsti muuseum Tallinna südames, tõeline pärl Põhja- ja Ida-Euroopa kunstimaastikul, olles ainus muuseum piirkonnas, mis keskendub popkunstile. Lisaks mineviku ja oleviku popkunsti ikoonide tutvustamisele, vaatab muuseum ka tulevikku, esitledes koostööd tehisintellektiga.
Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. Muuseumi kollektsiooni autorite nimekiri on tõeliselt muljetavaldav – püsiekspositsioonis on esindatud maailmakuulsate kunstnike, nagu Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Murakami, Wesselman, Kusama ja paljude teiste teosed. Samuti on ikooniliselt välja pandud ka Lapini, Mäetamme, Nukke, Egs’i, Ivanovsi ja mitmete noorte talentide looming.
Lisaks toimuvad igal õhtul algusega kell 19.30 tuurid Banksy näitusel (Telliskivi M-hoones)!
poco.art
#pocomuseum
#pocoarttallinn #popkunstimuuseum
17.09.–22.09.2024
T-R kl 12.00–18.00
L-P kl 12.00–16.00
Avamine T kl 18.00
Hind 0€
__________________________________
Klaasi ja valguse suhe on meid alati inspireerinud, samuti looduslikud-bioloogilised vormid, jooned, iseärasused. Nüüd kavatseme selle kõik liita üheks tervikuks.
Botaanilised struktuurid toimivad äärmiselt erinevalt - esineb nii arhitektuurset imepärast korrastatust kui tõeliselt inspireerivat, napakat kaost, aga sealjuures on kõigel sellel alati ka põhjus. Enamasti on see meie jaoks arusaamatu, kuid igal detailil, igal kooslusel on oma kindel eesmärk, oma põhjus ja ülesanne.
Oma uutes valgusobjektides loodame saavutada midagi sarnast - paika panna kindlad valgusmustrid, neid tekitavad klaasstruktuurid, toestavad konstruktsioonid ja modelleerida bioloogiast inspireeritud, iseäraliku ning isegi äraspidise või peidetud loogikaga moodustisi, mille koondnimetuseks on meie jaoks valgusobjektid.
okapi.ee
#okapigalerii